Uroczystość odpustowa ku czci naszego patrona, św. Bartłomieja, połączyła się  w tym roku z setną rocznicą poświęcenia obecnego, murowanego kościoła, a także z powitaniem odzyskanego po 81 latach nieobecności kościelnego starego dzwonu Św. Florian.

Jubileuszową Eucharystię koncelebrowało ponad 20 kapłanów, m.in. dziekan ks. Janusz Kuciel, księża pochodzący z Czańca i posługujący tu, w tym byli proboszczowie ks. prał. Stanisław Śmietana i ks. kan. Filip Piotrowski, a także ks. Dariusz Mależyna, którego badania pomogły odzyskać dzwon. Obecni byli przedstawiciele władz samorządowych, a także delegacja parafii z Otzenrat, gdzie do niedawna znajdował się stary czaniecki dzwon Św. Florian, odlany w 1778 r. w Bańskiej Bystrzycy, zrabowany podczas II wojny światowej, który kilka tygodni wcześniej wrócił do domu. Za wspólną modlitwę dziękował wszystkim proboszcz ks. kan. Wiesław Ostrowski.
W pobliżu świątyni, w miejscu, gdzie kiedyś znajdował się cmentarz, stanęła dla Floriana nowa dzwonnica. Dopełnieniem świętowania był parafialny piknik rodzinny.
Pierwszy, drewniany kościół istniał w Czańcu już w XV w., a w XVIII w. stanęła częściowo murowana świątynia. Na początku XX w. kościół  groził zawaleniem i w 1921 r. parafianie przystąpili do budowy nowego, gotowego już w 1923 r.
- Z wdzięcznością myślimy o tym prawdziwym zrywie sprzed 100 lat waszych przodków na czele z proboszczem. Dali oni przykład następnym pokoleniom, by i one angażowały się w wyposażenie oraz ozdobienie kościoła – mówił bp Pindel, który po Mszy św. odsłonił też odzyskany dzwon i poświęcił dzwonnicę zbudowaną dla „Floriana”.
Po latach jego nieobecności wszyscy ze wzruszeniem słuchali, jak pięknie dzwoni. - Bogu dziękujemy za to, że odzyskany dzwon będzie znów mógł wzywać do modlitwy i obwieszczać ważne wydarzenia - podkreślał proboszcz ks. kan. Ostrowski.


– Bogu dziękujemy za dar tej świątyni, która od stu lat służy i jednoczy ludzi mieszkających na tym terenie. Ten kościół jest sercem parafii – wskazywał ks. kan. Ostrowski. O tym, że jest on również obecny w sercach parafian świadczyły prace, zgłoszone na parafialne konkursy: plastyczny i literacki. Autorzy w różnym wieku wzięli w nich udział, a twórcy najlepszych prac otrzymali nagrody w czasie popołudniowego pikniku rodzinnego, który był ważnym dopełnieniem parafialnego świętowania.
Na kiermaszach można było zaopatrzyć się w magnesy, kartki, kubeczki i wiele innych pamiątek ze zdjęciem kościoła. Na chętnych czekały też aniołki i mnóstwo pięknych prac wykonanych przez uczestników zajęć warsztatowych prowadzonych przez siostry kanoniczki Ducha Świętego. Nie zabrakło smakołyków dla głodnych i spragnionych, a także losowanych niespodzianek i atrakcji dla najmłodszych. Na piknikowej scenie wspaniale zaprezentowali się artyści. 
Gromkimi oklaskami nagrodzono też przedstawienie z udziałem sióstr duchaczek i księży, a także brawurowo wykonany przez naszych wikariuszy: ks. Marcina Madurę i ks. Piotra Zawarusa przebój Krzysztofa Krawczyka. Muzyczny program koncertem piosenki chrześcijańskiej zakończyła Magda Anioł z zespołem, a całość zwieńczył pokaz fajerwerków.