Od 31 grudnia 2020 roku, zaczyna się w Kościele Jubileuszowy Rok Jakubowy, który potrwa do 31 grudnia 2021 r.

Penitencjaria Apostolska wydała dekret o możliwości uzyskania odpustu zupełnego w tym Roku pod zwykłymi warunkami w wyznaczonych kościołach stacyjnych: "Każdy wierny, który w duchowej łączności z Jubileuszem Compostelli od dnia 31 grudnia 2020 r. aż do dnia 31 grudnia 2021 r., w Roku Świętym Jakubowym, odrywając się w duchu od przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, nawiedzi w formie pielgrzymki którykolwiek z kościołów stacyjnych, i pobożnie weźmie tam udział w obchodach jubileuszowych, lub przynajmniej przez odpowiednio długi czas pozostanie na pobożnym rozmyślaniu, kończąc je Modlitwą Pańską, Wyznaniem Wiary oraz wezwaniami do Najświętszej Maryi Panny i Świętego Jakuba Większego, Apostoła może uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami".

W naszej diecezji kościołami stacyjnymi są:
  • Sanktuarium św. Jakuba w Szczyrku;
  • Kościół św. Jakuba w Simoradzu;
  • Kościół św. Jakuba w Rzykach;
Kościoły te zlokalizowane są przy Beskidzkiej Drodze Świętego Jakuba.

Ze względu na epidemię osoby w podeszłym wieku, chorzy oraz wszyscy, którzy z ważnej przyczyny nie mogą opuścić domu, mogą w równym stopniu uzyskać odpust zupełny, wzbudziwszy w sobie niechęć wobec jakiegokolwiek grzechu oraz intencję wypełnienia, skoro tylko będzie to możliwe, trzech zwyczajnych warunków, jeśli przed jakimkolwiek obrazem Świętego Jakuba będą się łączyć duchowo z obchodami jubileuszowymi, poleciwszy miłosierdziu Bożemu swoje modlitwy, cierpienia lub niedogodności własnego życia.

Zgodnie ze wskazaniami Arcybiskupa Santiago de Compostela są to kościoły na Szlakach wyznaczonych i zatwierdzonych przez Sekretariat Drogi Św. Jakuba w Santiago. W ten sposób stworzona ma być więź pielgrzymów w kościołach Świętego Jakuba Apostoła na Szlakach prowadzących do grobu św. Jakuba w Santiago. W Polsce mamy ponad 6 000 km Dróg Jakubowych, a w naszej Diecezji - Drogę Beskidzką.